İSTİRİDYE MANTARI NEDİR ?

İstiridye görünümüne benzer olması nedeniyle ‘istiridye mantarı’ ismi verilen bu mantar çeşidi, ülkemizin pek çok yerinde yaprağını döken ağaçlar üzerinde kat kat salkımlar şeklinde büyür. Çoğunlukla talaş ya da saman olan yerlerde oldukça kolay büyüyebilen popüler mantarlardan en lezzetlisidir.

Normal şartlarda bildiğimiz şapkalı mantarlara göre, daha çok et tavuk gibi bir tadı barındıran bir mantar çeşididir. Bugüne kadar daha çok restaurantlarda tüketilsede yavaş yavaş marketlere ve oradan evlerimize girmeye başlamıştır. Fiyatı bildiğimiz mantarlara göre daha dolgun olup, farklı şekli ve tadıyla tercih edilebilir

İstiridye mantarı doğada yetişebilen ve yenilebilen mantar türlerinden bir tanesidir. Ve bunun kültür ortamında yetiştirilebilen ender türlerinden birtanesidir aynı zamanda. Doğada yenilebilir ve kültürel ortamda yetiştirilebilen ender türlerindendir. İstidye mantarı kütlesinde %95 oranında su bulunur.

Doğadaki en zehirsiz mantar türüdür. Doğal antibiyotik özelliklerine sahiptir. Birçok kanser türünün tedavisinde yurt dışında kullanılmaktadır.

istiridye-mantari-izmir (82)  istiridye-mantari-izmir (73) istiridye-mantari-izmir (45)

istiridye-mantari-izmir (41) istiridye (10) istiridye (9)