İSTİRİDYE MANTARI NEDİR ?

İstiridye görünümüne benzer olması nedeniyle ‘istiridye mantarı’ ismi verilen bu mantar çeşidi, ülkemizin pek çok yerinde yaprağını döken ağaçlar üzerinde kat kat salkımlar şeklinde büyür. Çoğunlukla talaş ya da saman olan yerlerde oldukça kolay büyüyebilen popüler mantarlardan en lezzetlisidir.

Normal şartlarda bildiğimiz şapkalı mantarlara göre, daha çok et tavuk gibi bir tadı barındıran bir mantar çeşididir. Bugüne kadar daha çok restaurantlarda tüketilsede yavaş yavaş marketlere ve oradan evlerimize girmeye başlamıştır. Fiyatı bildiğimiz mantarlara göre daha dolgun olup, farklı şekli ve tadıyla tercih edilebilir

istiridye-mantari-izmir (82)  istiridye-mantari-izmir (73) istiridye-mantari-izmir (45)

İSTİRİDYE MANTARININ YARARLARI NELERDİR?

1-Taşıdığı yüksek besin değeri ve tıbbi özelliklerinin yanı sıra lezzetiyle adından sıkça bahsettiren, protein kaynağı,istiridye mantarının faydaları oldukça geniş bir yelpazededir.

2-Diyet yapan, şeker hastalığı ve hiper tansiyonu olan insanlara özellikle tavsiye edilen istiridye mantarları oldukça etkili bir şekilde bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca anemiyi durduran ve tedavi eden folik asit içermektedir. Vücut için gerekli olan kalsiyum, fosfor ve demir minerallerini, B1,B6,B12 ve C vitaminlerini bulundurmaktadır.

3-İstiridye mantarı beyin kanamaları, damar sertliği ve iltihaplara karşı koruyucudur. Yorgunluğu giderir, düşünme ve öğrenme yeteneğini geliştirir ve bedenin gelişmesinde yardımcı olur.

4-İnsan için gerekli Pantothen Asidin % 25’ini içermektedir. Ayrıca vücut hücrelerini hasardan koruyan selenyum için de iyi bir kaynaktır. Selenyum E vitaminiyle beraber yaşlandırmayı geciktirici sahip olduğu bilinen bir gerçektir.

5-Mantardaki ‘Lentinian’ adı verilen maddenin tümörleri azalttığı bilinmektedir. İçeriğindeki polisakkaritlerin, kanser hücrelerinin gelişimini durdurma özelliği vardır. Bundan dolayı mantarların tıp alanında kullanımına yönelik çok sayıda araştırma yapılmaktadır.

Benzer Yazılar